blog.it-business.pl

Hostowanie (hosting) aplikacji .Net Core na Windows Server i IIS

Ten artykuł opisuje jak przygotować środowisko Windows Server do hostowania aplikacji .NET Core oraz jak uruchomić i skonfigurować WEB Deploy, tak aby było możliwe publikowanie projektu bezpośrednio z Visual Studio na nasz serwer. Do zrealizowania zadania wykorzystam Windows Server 2019 uruchomiony na Amazon Web Services. Zobacz artykuł: Jak zainstalować Windows Server 2019 na Amazon Web Services.

1. Po pierwsze na serwerze musi być dodana rola Internet Information Services. Nie będę opisywał jak to zrobić, ponieważ w internecie jest wiele poradników, które objaśniają ten proces krok po kroku.

2. Ze strony https://dotnet.microsoft.com musimy pobrać Runtime .Net Core. Najnowsza wersja znajduje się pod tym linkiem: https://dotnet.microsoft.com/download/dotnet-core. W chwili pisania artykułu zalecaną wersją jest .NET Core 3.0. Klikamy wskazany link: “Net Core 3.0 (recommended)”. Jeśli będziesz hostował aplikację napisaną w innej wersji .Net Core, np. 2.2 musisz zainstalować tę wersję.

3. Na stronie, która się otworzy wybieramy pakiet “Runtime & Hosting Bundle”, pobieramy go i instalujemy na serwerze.

4. Uruchamiamy “Internet Information Services (IIS) Manager”. W pierwszym kroku utworzymy pulę aplikacji (Application Pool) odpowiednią dla .NET Core. Klikamy prawym klawiszem na folder “Application Pools” i z menu wybieramy “Add Application Pool”.

5. Ustawiamy parametry puli tak jak pokazano na poniższym rysunku.

 

Name: “Podajemy nazwę puli, dowolna”.

 

.NET CLR Version: “No Managed Code”.

 

Managed Pipeline Mode: “Integrated”.

Zatwierdzamy przyciskiem “OK”.

 

6. Następnie tworzymy nową stronę. Klikamy prawym klawiszem na folder “Sites” i z menu wybieramy “Add Website…”.

7. Podajemy parametry naszej strony pamiętając, żeby wybrać utworzoną wcześniej pulę “.Net Core Pool” tak jak pokazano to na poniższym rysunku.

Konfiguracja Web deploy na serwerze.

Web Deploy jest narzędziem klijent-serwer. Zazwyczaj używa się tego mechanizmu do publikowania (synchronizacji) skompilowanej aplikacji web ze środowiska deweloperskiego (jak Visual Studio) do serwera IIS. Innymi słowy umożliwia nam publikowanie naszej aplikacji z Visual Studio bezpośrednio na serwer IIS.

Jak skonfigurować Web Deploy na Windows Server przeczytasz w tym artykule.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *