AWS Amazon Web Services

Jak zainstalować serwer Linux (Ubuntu) na Amazon Web Services

 

Ten artykuł opisuje jak uruchomić serwer Linux Ubuntu, na AWS – Amazon Web Services. Serwer zainstalujemy w darmowym planie tzw. Free Tier. Wykorzystamy konsolę EC2 w Amazon Web Services.

1. Uruchamiamy konsolę EC2 – https://console.aws.amazon.com/ec2. Z menu po lewej wybieramy “Instances” i klikamy “Launch Instance”.

 

2. W pierwszym kroku wybieramy obraz systemu, który chcemy zainstalować. W pole wyszukiwania wpisałem “Ubuntu”, zaznaczyłem filtr “Free Tier Only”. I wybieram interesujący mnie obraz Linuxa.

3. W drugim kroku wybieramy typ instancji lub innymi słowy parametry sprzętowe serwera wirtualnego. Ja wybieram darmową wersję t2.micro. Następnie klikamy przycisk “Next: Configure Instance Details”.

4. W kroku trzecim “Configure Instance Details” pozostawiamy domyślne ustawienia i klikamy przycisk “Next: Add storage”.

5. W czwartym kroku ustalamy wielkość “dysku” wirtualnego dla naszego serwera. Według zamieszczonej informacji w ramach darmowego planu możemy wykorzystać maksymalnie 30GB. Klikamy “Next: Add Tags”.

6. W kroku piątym możemy dodać tzw. “Tags”. Więcej o ich wykorzystaniu piszemy w osobnym artykule. Dodamy jeden tag o nazwie “System” i wartości “Ubuntu-1”. Przechodzimy do kolejnego kroku klikając “Next: Configure Security Group”.

7. W tym kroku definiujemy które usługi na serwerze mają być dostępne i z jakiego źródła. Zaznaczamy opcję “Crete a new security group”, aby utworzyć nową grupę i podajemy jej nazwę. Tutaj: “sg_Linux_Ubuntu-1.

Poniżej możesz zdefiniować reguły dające dostęp do poszczególnych usług (portów) na serwerze. Domyślnie włączony jest dostęp SSH. Reguła Inbound zezwala na ruch przychodzący na port 22. Dodamy jeszcze dwie reguły pozwalające na ruch przychodzący na port 80 http i 443 HTTPS. W tym celu klikamy przycisk “Add Rule” i definiujemy reguły jak to pokazano poniżej.

Klikamy przycisk “Review and Launch”.

 

8. W kolejnym kroku możemy przejrzeć podsumowanie naszej konfiguracji. Jeśli wszystko się zgadza klikamy przycisk “Launch”. W tym momencie pojawi się okno, w którym musimy przypisać klucze, które pozwolą nam później zalogować się do systemu. Jeśli nie masz jeszcze kluczy, utwórz je. Jeśli masz wybierz te których chcesz użyć.

 

 

9. W kolejnej sekcji otrzymasz przydatne informacje jak połączyć się z instancją. Opisujemy to w artykule…

Kliknij “View Instances”, aby zobaczyć status serwera wirtualnego.

10. Wynik.

 

Obejrzyj film:

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *